Vas muči nespečnost ?

ČE TRI DNI NA TEDEN NE SPITE DOBRO, IMATE TEŽAVE S SPANJEM

ČE TRI DNI NA TEDEN NE SPITE DOBRO, IMATE TEŽAVE S SPANJEM

PONOČI SLABO SPITE ALI PA SE ZBUJATE BREZ PRAVEGA RAZLOGA ?

Nespečnost je odgovorna za celodnevno utrujenost in jo povzroča več dejavnikov. Številne raziskave so dokazale, da je po večini za tovrstne težave kriv stres. V mnogih primerih je nespečnost posledica nepravilnega prehranjevanja, preveč zaužitega alkohola in kofeina ter premalo športnih aktivnosti. Na veliko od njih lahko vplivamo sami s tem, da se znebimo naših slabih navad. 

Nespečnost spremlja slabo počutje, slabša koncentracija in učinkovitost, mnogokrat tudi hudi glavoboli. 

Dejstvo je, da imate težave s spanjem, če potrebujete 30 minut ali več da zaspite, ali če ste ponoči budni več kot 30 minut. Daljši ko je čas uspavanja in daljše ko je obdobje nočnega bedenja, hujša je nespečnost.

Dejstvo je, da imate težave s spanjem, če potrebujete 30 minut ali več da zaspite, ali če ste ponoči budni več kot 30 minut. Daljši ko je čas uspavanja in daljše ko je obdobje nočnega bedenja, hujša je nespečnost.

 

SPANEC JE ZA ZDRAVO TELO ZELO POMEMBEN!

Med spanjem se obnavljajo mišice in celotno telo. Med spanjem naše telo in um počivata, da lahko čez dan nadaljujeta s svojim »delom«. Obstajata dve stopnji spanja. Prva stopnja se imenuje REM, druga NREM. Ponoči se v povprečju zamenjata petkrat. REM stopnja je tista, ki je odgovorna za učenje in dobro počutje,saj možgani delujejo tako, kot da smo budni. Potrebno je poudariti, da je  priporočljivo spati toliko, da je dolžina spanja kar najbolj enaka času ležanja v postelji.

UPOŠTEVAJTE HIGIENO SPANJA

Spanec naj traja toliko časa, da se naslednji dan počutite spočiti. Če skrajšajte čas poležavanja v postelji, bo to izboljšalo kakovost in globino spanja. Ključnega pomena je, da zjutraj vsak dan vstajate ob isti uri, ne glede na to, kako in koliko ste spali. Redno vstajanje namreč pomaga, da zvečer lažje in hitreje zaspite. S tem počasi uravnavate tudi svojo notranjo biološko uro.

NE GIBAJTE SE TRI URE PRED SPANJEM

Telovadba je odlična in pomaga pri nespečnosti, vendar pazite, da ne telovadite tri ure pred spanjem, saj vas telovadba poživi in posledično ne boste mogli zaspati. Redna dopoldanska ali popoldanska telovadba, vas bo pripeljala do tega, da boste s časoma lažje zaspali in povečali čas globokega spanja. Poskrbite, da je spalnica udobna, zavarovana pred svetlobo in hrupom. Tudi hrup, ki vas ne zbudi, vpliva na nočno spanje in ga moti ter povzroča reakcije prebujanja, katerih se sploh ne zavedamo. Pozorni bodite tudi na temperaturo. Ta naj ne bo previsoka ali prenizka, saj lahko tudi ta moti spanje.

S PREHRANO DO KVALITETNEJŠEGA SPANJA

Obroki hrane morajo biti redni. Spati ne odhajajte lačni, saj lakota povzroča nespečnosti. Za večerjo pojejte nekaj lahkega. Izogibajte pa se mastni in težje prebavljivi hrani, saj ta hrana moti kakovost spanca. Iz prehrane pa izločite vse izdelke, ki vsebujejo kofein (kava, pravi čaj, kokakola, energijski napitki in tudi čokolada). Tudi če kofeinski izdelek zaužijete dopoldan, lahko ta moti nočno spanje. Prevelikim odmerkov tekočine se zvečer in pozno popoldne izogibajte, saj vas lahko ponoči prebudi mala potreba.

NE REŠUJTE TEŽAV PRED SPANJEM

S težavami se spopadajte čez dan ali še bolje dopoldan in ne tik pred spanjem, saj zaskrbljenost podaljša budnost in vodi v plitko spanje. Če se ponoči prebudite za dlje časa, se ne mučite s ponovnim uspavanjem. Vstanite iz postelje ter počnite nekaj prijetnega. V postelji se vrnite šele v trenutku, ko boste ponovno zaspani. Budilko obrnite tako, da ne boste videli koliko je ura, da se ne obremenjujete s časom.

POMAGAJTE si S ČAJI

Čaj spijte pol ure pred spanjem, a pazite, ne pomagajo vsi. Vsebujejo naj cvetove lipe, koprivo, hmelj ali šentjanževko. Če ne spite zaradi stresa, pričnite piti čaj iz kamilice ali rumene vrtne koprive. Ti pomagajo obnavljati tudi vašo energijo. Zelo pomaga pa tudi baldrijan. Vendar pozor. Tega ne pijte vsak večer, saj zavira delovanje osrednjega živčevja.

zjutraj srečni naspani.jpg

Ne dremajte čez dan, saj boste zvečer težje zaspali. Pomembno je, da se zbudite spočiti in se čez celoten dan dobro počutite.