RAK PLJUČ: simptome je potrebno prepoznati bolj zgodaj

November je mesec ozaveščanja o pljučnem raku, za katerim Slovenci najpogosteje umiramo. Glavna težava pri tej vrsti raka je v tem, da ga ne gre samo za eno bolezen, ampak za skupek bolezni, zato je precej težje prepoznati simptome in ga diagnosticirati ter bolnika pravočasno napotiti na zdravljenje. Zdravljenje pa je nujno potrebno začeti čim prej, ne glede na to, za kakšno vrsto zdravljenja se na koncu bolnik odloči. Žal se prevelikokrat zgodi, da k meni na bioterapijo pridejo ljudje, pri katerih je bolezen že tako napredovala, da je za popolno ozdravitev že prepozno in se jim lahko pomaga samo še tako, da se jim lajšajo bolečine.

V Sloveniji za rakom pljuč vsako leto na novo zboli kar 1.400 ljudi, med njimi tretjina žensk. Ženske po 55. letu, ki kadijo, so tudi ena izmed najbolj ogroženih skupin.

Kar 9 od 10 obolelih za pljučnim rakom, je kadilcev.

Veliko večino vseh primerov je mogoče pripisati kajenju. Niso pa kadilci edini, ki zbolevajo za to hudo boleznijo. Živka Škrabar, ki je prebolela pljučnega raka in je po tem, ko je morala zdravnike opozarjati kar tri leta, preden so ji odkrili raka, postala aktivistka za pravočasno diagnosticiranje pljučnega raka, pravi:

“Družinski/osebni zdravnik kroji usodo obolelega za pljučnim rakom. Še posebej je potrebno biti pozoren in prisluhniti sebi, ko si nekadilec in prej nisi bil bolan, kot v mojem primeru. Simptomi niso značilni in za ustrezno diagnosticiranje je potrebna celostna obravnava pacienta. Iskren odnos in sodelovanje pacienta in zdravnika sta ključna za uspeh ustrezne diagnoze in hitrost ter pravočasno napotitev pacienta v specializirane centre, ki se ukvarjajo s sistemskim zdravljenjem raka." - Živka Škrabar

Poleg zgodnjega odkrivanja bi se večini raka pljuč lahko izognili, če bi prenehali s kajenjem, ki je najpogostejši vzrok raka. Zato je tudi na področju preventive potrebno storiti korak naprej. Ostali vzroki so kancerogeni dejavniki v okolju: azbest, radon, radioaktivne snovi ali pa dednost.

Ne glede na to, za kakšno vrsto zdravljenja se bolnik odloči, je ključno, da se rak pljuč odkrije čim bolj zgodaj, ko je še v začetni obliki.

SIMPTOMI

Večina bolnikov z rakom pljuč ima neznačilne težave, ki so posledica rasti tumorja v pljučih ali zasevanja v oddaljene organe. V Vodniku za bolnike in bolnice na poti okrevanja so navedeni naslednji simptomi:

  • Bolniki zelo pogosto tožijo o večtedenskem kašlju, ki se pri kadilcih spremeni iz običajnega jutranjega v stalnega.

  • Navajajo oteženo dihanje ali hitro zadihanost pri hoji.

  • Pogosto je prisoten izmeček, ki je včasih krvavo obarvan.

  • Prisotne so lahko bolečine v prsnem košu.

  • Utrujenost, izguba apetita in izguba telesne teže.

  • Nekateri bolniki imajo tudi ponavljajoča se vnetja pljuč.

  • Tumor lahko zaradi pritiska povzroči motnje pri požiranju ali hripavost.

Pri več kot polovici bolnikov bolezen ugotovijo šele, ko se razširi po telesu.

Težave so odvisne od mesta zasevanja. Pri razsoju v kosti bolniki tožijo o bolečinah v kosteh in sklepih. Glavobol, bruhanje in delna ohromelost so lahko znaki napredovanja bolezni v centralni živčni sistem.

Pri desetini bolnikov odkrijejo pljučni rak naključno in bolnik nima nobenih težav.

UPORABNI VIRI ZA VSE BOLNIKE IN NJIHOVE SVOJCE:

PODPORNE ORGANIZACIJE

V namen ozaveščanja o tej problematiki v Medicinskem centru Ljubljana v sredo, 28.11.2018 ob 18. uri organizirajo brezplačni dogodek Dejstva o pljučnem raku, na katerem se bo bolnica, ki je pljučnega raka že preživela, pogovarjala z vodilnimi zdravniki o tem, kako poteka proces diagnosticiranja in zdravljenja ter kaj bi bilo nujno čim prej spremeniti v Sloveniji za boljšo diagnostiko in zdravljenje raka pljuč. 

Izjemno pozitivno pozdravljam in podpiram vse tovrstne akcije, s katerimi lahko skupaj prispevamo k boljšemu zdravljenju ljudi, kar je tudi glavni cilj vseh nas, ki se ukvarjamo z zdravljenjem, vsak na svoj način.

Število mest je omejeno: PRIJAVITE SE

Ne odlašajte z zdravljenjem. Začnite z reševanjem svojih težav že danes. V kolikor vas skrbi, da je z vašim zdravjem nekaj narobe, sumite, da je vaš bližnji zbolel za rakom pljuč, ali pa se je proces diagnosticiranja pljučnega raka že začel, se posvetujte s svojim zdravnikom in pridobite vse informacije o možnostih, ki so vam na voljo. V kolikor želite poskusiti tudi z naravnim načinom zdravljenja, pa se naročite na bioterapijo.