November je mesec ozaveščanja o pljučnem raku, za katerim Slovenci najpogosteje umiramo. Glavna težava pri tej vrsti raka je v tem, da ga ne gre samo za eno bolezen, ampak za skupek bolezni, zato je precej težje prepoznati simptome in ga diagnosticirati ter bolnika pravočasno napotiti na zdravljenje. Zdravljenje pa je nujno potrebno začeti čim prej, ne glede na to, za kakšno vrsto zdravljenja se na koncu bolnik odloči.
Alergije - zakaj se pojavljajo in kako jih odpraviti
Alergije spadajo med najbolj pogosta kronična obolenja na svetu.
Alergija pomeni, da je oseba občutljiva na snovi, ki jih večina ljudi normalno prenese. Alergija nastane zaradi napake imunskega sistema. Imunski sistem se je v evoluciji razvil zato, da nas brani pred škodljivostmi iz okolja in torej deluje kot zaščita. Problem nastane, ko začne imunski sistem kot nevarnost zaznavati tudi povsem neškodljive snovi ter jih navzven projicirati kot alergijo. Takšna snov se imenuje alergen.
Med najpogostejše alergene spadajo:
- cvetni prah,
- prašni delci,
- plesen,
- hrana (še posebej živalske beljakovine in oreščki),
- živalska dlaka,
- piki žuželk,
- zdravila,
- lateks.
Znaki alergij lahko posameznikom povzročajo le rahle nevšečnosti, pri drugih pa lahko resno ogrozijo njihovo življenje.
Kako pogoste so alergije in kako se kažejo navzven?
V zadnjih desetletjih je pogostnost alergijskih obolenj v zahodnem svetu ves čas naraščala. V Evropi naj bi imelo kar 35% populacije vsaj občasno simptome alergijskih bolezni. Alergična reakcija običajno sproži simptome v nosu, pljučih, grlu, sinusih, ušesih, trebušni ovojnici ali na koži, pri nekaterih pa celo znake astme, ki pa se razlikujejo od posameznika do posameznika.
Navzven se najpogosteje kažejo kot:
- zatekanje,
- kihanje,
- vnetje,
- srbenje,
- kašljanje,
- izpuščaji,
- prebavne motnje,
- rdečica
- luščenje kože,
- pospešeno izločanje nosnega izcedka,
- kratka sapa,
- padec krvnega tlaka,
- omotica,
- hiter in šibak utrip,
- omedlevica.
Osnova zdravljenja je izogibanje alergenu
Osnova zdravljenja alergij je izogibanje alergenu, ko je le možno. Bolnik mora čim bolje vedeti, na katere alergene je preobčutljiv in kateri so možni navzkrižni alergeni (tj. snovi, ki so podobne alergenu, na katerega je bolnik postal alergičen).
Nasveti za bolnike z alergijo na pelod
V času sezone cvetenja je priporočljivo, da bolniki stanovanje zračijo pozno zvečer ali zgodaj zjutraj pred sončnim vzhodom. Oblačil naj raje ne sušijo zunaj in tako preprečijo, da bi se pelod na njih nabral še preden so jih oblekli.
Podatke o količini peloda v zraku je možno dobiti tudi na internetni strani Inštituta za varovanje zdravja. Na Inštitutu so izdelali tudi letno karto cvetenja najpomembnejših alergogenih rastlin v Sloveniji. V zadnjih letih tudi vse več drugih medijev objavlja pelodno napoved.
Nasveti za bolnike z alergijo na pršice
Ključnega pomena pri izogibanju alergena pršice je domača postelja. Pršica se naseli v vse vrste materialov, uniči pa jo samo tempreatura nad 60 stopinj in pod 0 stopinj. Zato je priporočljivo, da je spalnica suha in hladna, iz nje pa odstranite ves tekstil, ki ga ni možno oprati. Pri sesanju se svetuje uporaba sesalnikov z visoko učinkovitimi filtri za majhne delce.
Alergije in bioterapija
Načinov zdravljenja alergij je veliko, nekateri so bolj in nekateri manj uspešni. Vsekakor pa je zdravljenje z bioterapijo popolnoma naraven način pristopanja k reševanju te težave. Takšno zdravljenje nima nobenih stranskih učinkov in skozi dolgoletne izkušnje se je pokazalo, da so pozitivne spremembe pri večini pacientov vidne že zelo kmalu.
Čas sezonskih alergij se je za nekatere že začel, za druge pa se hitro bliža. Ukrepajte čim prej ali pa jih že vnaprej preprečite!
Viri:
- http://www.zdravje2.si
- http://www.klinika-golnik.si
Imam astmo... Bo tako za zmeraj?
Astma je ena najpogostejših kroničnih pljučnih bolezni, pri kateri gre za trajno vnetje dihalnih poti, kar posledično otežuje dihanje. V Sloveniji se z njo spopada kar vsak 10. otrok ali mladostnik, vseh Slovencev z astmo pa je med 50.000 in 100.000! V primeru, da se jo zdravi na neprimeren način ali pa sploh ne, astma pomembno zmanjšuje kakovost življenja ali ga celo nevarno ogroža.
Se jo lahko pozdravi z bioterapijo?
Bioterapija ima izjemno pozitivne učinke pri zdravljenju astme. Skozi mnoga leta je prišlo na zdravljenje že ogromno pacientov z astmo in v večini primerov je prišlo do vidnega izboljšanja že v nekaj dneh! Najboljši rezultati se pokažejo pri ljudeh, ki niso odlašali in so se odločili za zdravljenje takoj po tem, ko so se začele težave. To je še toliko bolj pomembno pri otrocih, pri katerih so se začeli pojavljati simptomi ali pa je bila bolezen celo že diagnosticirana. Hitreje kot starši ukrepajo, boljše je za otroka in njegovo zdravstveno stanje.
Kateri dejavniki poslabšujejo stanje?
Na astmo zelo negativno vplivajo kajenje, debelost, težave s ščitnico, sladkorna bolezen ali pa popuščanje srca. V teh primerih pride še bolj do izraza celostna obravnava pacienta pri zdravljenju z bioterapijo, saj se težave pri posamezniku obravnavajo skupaj in je terapija usmerjena k temu, da pride do izboljšav na vseh področjih ter se izboljša celostno zdravstveno stanje osebe in posledično njenega dobrega počutja.
Naše misli vplivajo na naše zdravje
Zagotovo ste že slišali nasvet: "Pazi, kaj si želiš, ker se ti lahko uresniči." Ta izjava je bolj resnična, kot bi morda pomislili. Prav misli so namreč tiste, ki usmerjajo naša dejanja in odnose. Vsak dan v misli vlagamo ogromno energije - v želje, upanje, hrepenenje, pa tudi v skrbi in strahove.
Misli so močno orodje in orožje. Lahko postavljajo gradove ali jih rušijo. Lahko utrjujejo zdravje ali ga pešajo. Vendar pa niso misli tiste, ki porabljajo veliko energije. Čustva so tista, ki porabljajo našo energijo in tudi ojačujejo misli. Misli v naši glavi namreč sprožajo živčne impulze, ki se nato realizirajo v različne biokemične in fiziološke reakcije ter uravnavajo delovanje naših notranjih organov in sistemov.
Čustva so torej kot barve naših misli in lahko slabijo ali krepijo naše notranje postavitve. Zato je pomembno, da imamo pozitivne misli, saj bodo tako tudi naša čustva pozitivna, posledično pa bo tudi naše zdravje boljše. Saj vemo, da negativna čustva, kot so jeza, strah, žalost, slabijo naše organe.
Mi moramo s svojimi mislimi obvladovati čustva, ne čustva nas.
Ravnovesje čustev je najvišja harmonija, ki vodi v zdravo in kvalitetno življenje. Bodimo ljubeči in spoštljivi drug do drugega, pa tudi do sebe. Sprejmimo življenje v vsej svoji lepoti, ki jo ponuja. Sreči bo sledilo tudi zdravje.