Raziskave kažejo, da je pretirano sedenje glavni vzrok bolečin v križu, ki so lahko zelo hude in lahko celo vplivajo na našo zmožnost premikanja. Pojavljajo se pri kar 25 % ljudi, starih od 30 do 50 let, njihovo pojavljanje pa s starostjo še narašča. Bolečine v spodnjem delu križa so zelo pogoste, vendar jih lahko preprečimo ali zmanjšamo že z nekaj enostavnimi triki. Naslednjih 7 vedenj spada med najslabše navade, ki lahko povzročijo bolečine v križu.
1. Dvigovanje težkega bremena
Kadar želite dvigniti ali premakniti težke stvari, se izognite temu, da jih dvigujete sami, ali pa uporabite posebno opremo. Če nimate izbire in morate breme dvigniti sami, se poskusite čim manj upogibati v križu in počepnite ter se iz počepa dvignite na način, da z nogami dvignete dodatno težo.
2. Neredno gibanje
Posledica pomanjkanja gibanja in neprestanega sedenja so oslabele trebušne in hrbtne mišice, zaradi katerih se nato slabo držimo, kar nas na koncu pripelje do bolečin v križu. Zato je pomembno, da poskrbimo za redno vadbo, s katero mišice utrdimo ter tako zagotovimo pravilno poravnanost glave, vratu in hrbta.
3. Nepravilna drža
Pravilna drža je osnova za naše zdravje, saj prispeva k kvalitetnemu delovanju vseh procesov v telesu. Je enako pomembna kot zdrava prehrana, aktivno življenje in kvaliteten spanec. Nepravilna drža nas skozi leta lahko privede do bolečin, ki se začnejo v križu in hrbtenici ter širijo na vrat, ramena in boke.
Še posebej problematično je skrčeno sedenje, tako v službi kot doma na kavču. Zelo pomembno je, da se med dolgotrajnim sedenjem večkrat pretegnemo - roke dvignemo v zrak, poravnamo hrbtenico in zaokrožimo z vratom.
4. Upogibanje v križu, kadar to ni potrebno
Kadar se upogibamo, se poveča pritisk v hrbtenici in medvretenčnih ploščicah, kar lahko povzroči bolečine v križu. Prav zato je pomembno, da se temu izogibamo, kadar ni nujno potrebno ter se osredotočimo na redno gibanje in izvajanje vaj za nagibanje nazaj.
5. Uporaba pasivnih tehnik lajšanja bolečin
Uporaba hladnih ali toplih obkladkov predstavlja le začasno lajšanje in ne dolgoročne rešitve težav. Redna vadba je najboljši način za zmanjševanje ali odpravo bolečin v križu, zato poskusite poiskati vaje, ki vam najbolj ustrezajo in jih lahko izvajate kjerkoli.
6. Izogibanje soočenju s težavo
Če se boste prepričevali, da nimate težav z bolečinami v križu, zaradi tega težave ne bodo izginile same od sebe. Če aktivno ne sodelujemo pri lajšanju bolečine v križu, lahko preide v bolezensko stanje. S pravilnim ravnanjem lahko bolečino v križu hitreje in bistveno ublažimo ali preprečimo. Dlje kot boste čakali, dlje bo trajalo, da boste svojo težavo odpravili.
Poglejte si izkušnjo pacientke Tadeje, ki se zaradi hudih bolečin v hrbtenici ni mogla več niti premikati. Zdravniki so jo napotili na operacijo, vendar se je odločila, da pred tem drastičnim posegom v njeno telo, poskusi še z bioterapijo.
Ne odlašajte z zdravljenjem. Začnite z reševanjem svojih težav že danes. V kolikor težave ne bodo izginile, pa ostanite pri naravnem načinu zdravljenja ter se naročite na bioterapijo.